• چهارشنبه،01 اردیبهشت 1400
 • ورود
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1779
    کد: 33859
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۰۹/۱۳

    سنسورها نماد شهر هوشمند - بخش اول

    با توجه به تعاریف شهر هوشمند، شناخت وضعیت لحظه به لحظه محیط، پردازش اطلاعات بدست آمده و کنترل و مدیریت صحیح بر آنها، نخستین و اساسی ترین گام در حرکت بسوی هوشمند سازی شهر می باشد . ابزار سنجش هر نوع پارامتر فیزیکی محیط سنسورها می باشند.
    سنسورها نماد شهر هوشمند - بخش اول

    بیست و هفتمین جلسه هم اندیشی شهر هوشمند با موضوع "سنسورها نماد شهر هوشمند" ، که توسط کارشناس فناوری اطلاعات گروه سیاستگذاری ICT ، خانم کاظمی تهیه و ارائه گردید. این ارائه با شناخت جایگاه سنسورها بعنوان ابزار اندازه گیری سیستم های تصمیم گیری هوشمند آغاز و با معرفی، ساختار و نحوه عملکرد و بیان انواع سنسورها ادامه یافت.
    با توجه به تعاریف شهر هوشمند، شناخت وضعیت لحظه به لحظه محیط، پردازش اطلاعات بدست آمده و کنترل و مدیریت صحیح بر آنها، نخستین و اساسی ترین گام در حرکت بسوی هوشمند سازی شهر می باشد . ابزار سنجش هر نوع پارامتر فیزیکی محیط سنسورها می باشند.
    سنسورها مبدل هایی هستند که انواع ورودی ها از محیط فیزیکی را اندازه گیری کرده و آنها را به یک سیگنال الکتریکی یا نوری تبدیل میکنند که توسط وسیله ای دیگر بعنوان ابزار ناظر و یا آشکارساز خوانده و پردازش می شود.
    سنسورها در انواع مختلف بسته به نیاز مورد استفاده ساخته شده اند ، منتها همه ی سنسورها پدیده مورد بررسی را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کنند یا اینکه بر سر راه یک مدار بسته می شوند؛ مثلا فتو سل ها یا سلولهای نوری که به نور حساسند : وقتی از سنسور نوری استفاده می شود درحقیقت تاثیر نور را در یک فضا باآن قطعه مورد بررسی قرار می دهد .وقتی نور به فتوسل برسد یک سیگنال الکتریکی تولید می کند بررسی اینکه چه اتفاقی می افتد مربوط می شود به جنس ماده ای که در این سلولها استفاده می شود منتها نتیجه اینکه این سیگنال توسط یک مدار الکترونیکی تقویت و یا کنترل می شود در نهایت می تواند یک پالس الکتریکی باشد. تفاوت سنسورها در اینکه جنس و تحریک پذیری متفاوتی دارندمی باشد مثلا سنسور حرارتی یا ترما سنس که به حرارت حساس است وقتی حرارت محیط به یک درجه معین برسد بازهم همان سیگنال را تولید می کند و یا اینکه مثل یک کلید راه جریان را قطع و یا وصل می کند . سنسورهای حساس به دود که کارکردن با آنها نیاز به حساسیت بیشتری دارد بر اثر دود تحریک می شوند و باز هم یک سیگنال الکتریکی تولید می کنند .سنسورهای صوتی و حتی حساس به امواج نیز وجود دارند .در ساخت و استفاده از سنسورها این نکته وجود دارد که کدام پدیده را توسط سنسور شناسایی کنیم . در ساخت و طراحی سنسورها باید به ذکر این نکته پرداخت که از خاصیت مواد مختلف استفاده می شود و بر اساس عکس العمل مواد و عنصرهای مختلف ( در از دست دادن یا گرفتن الکترون) ترکیباتی ساخته که دریک محفظه قرار داده می شود وبه نام سنسور در جاهای مختلف ازآنها استفاده می شود. سنسورها را می‌توان از دیدگاه‌های مختلف به دسته‌های متفاوتی تقسیم کرد:
    1- تقسیم بندی برحسب پارامتر مورد سنجش :
    1. سنسورهای الکترونیکی
    أ‌. سنسورهای مقاومتی مثل انواع سنسورهای جریان یا فلوی جریان، انواع رادارها فلزیاب ها و ولتمترها.
    ب‌. سنسورهای حرارتی مثل انواع سنسورهای سنجش دما ترموکوبل ها و ترمومترها.
    ت‌. سنسورهای بویایی
    2. سنسورهای مکانیکی
    أ‌. سنسورهای اندازه گیری فشار (التی متر، بارو متر و ...).
    ب‌. سنسورهای اندازه گیری چگالی، چسبندگی و سیالی گازها و مایعات.
    ت‌. سنسورهای تشخیص موقعیت، شتاب، استحکام اجسام.
    ث‌. سنسور رطوبت.
    3. سنسورهای شیمیایی: سنسورهای تشخیص گازهایی مانند اکسیژن، منو اکسید کربن و سایر گازهای سمی.
    4. سنسورهای اکوستیک: سنسورهای میکروفنی مثل سنسورهای بکار رفته در میکروفون، هدفون و همچنین کاربرد در ساخت ربات ها.
    5. سنسورهای نوری : یکی از پرکاربردترین سنسورها می باشند، از مواد حساس به نور ساخته میشوند که با تابیده شدن نور راه عبور الکترون ها متناسب با شدت نور تغییر می کند. سنسورهای نور شامل نیمه هادی هایی چون سلول های نوری، فوتو دیود، فوتو سنسورهای مادون قرمز، سنسورهای فیبر نوری و ... .
    6. نانو سنسورها: نانوحسگر به حسگرهای در مقیاس نانو گفته می شود. این وسیله الکتریکی قابلیت شناسایی محرکهای فیزیکی بسیار خفیف در حد یک نانومتر را دارد. تکنولوژی نانو پیچیدگی سیستم ها را از درون آنها در اورده و به داخل خود مواد کشانده است.
    7. سنسورهایی هستند که از مولوکول های زنده مانند DNA های آنتی بادی ها تشکیل شده اند و برای شناسایی مولوکولهای پیچیده بدن انسان و یا کاربردهای دیگر استفاده می شود.
    2- دسته بندی بر حسب تماس
    أ‌. سنسورهای تماسی (Contact).
    ب‌. سنسورهای مجاورتی یا بدون تماس (Proximity).
    1. سنسورهای القایی: سنسورهایی که تنها در مقابل فلزات عکس العمل نشان میدهند. می توانند فرمان مستقیم به رله ها، شیرهای برقی، سیستم های اندازه گیری و مدارات کنترل الکتریکی ارسال نمایند.
    2. سنسورهای خازنی: نسبت به سنسورهای القایی، اجسام عایق را نیز علاوه بر هادی حس میکنند. تشخیص کنترل وجود مواد در مخازن فلزی
    3. سنسور اثر هال
    4. نسورهای التراسنیک: تشخیص محل و سرعت خودرو ها، مسافت یابی، اندازه گیری جریان، فوکوس اتوماتیک در دوربین ها، کنترل فاصله در پارک کردن اتومبیل ها، سیستم های امنیتی همچون دزدگیر منازل و خودروها، حضور یا عدم حضور اجسام، اندازه گیری ابعاد اجسام و پردازش تصویر، اندازه گیری سطح و ارتفاع مایعات و جامدات در مخازن.
    5. سنسورهای CCD: موارد استفاده این سنسورها در دوربین های دیجیتال، سی دی رام ها، موس های اپتیکال و ... است.
    با توجه به روند رو به رشد نیاز به هوشمند سازی سیستم ها تکنولوژی و مفهوم سنسورهای هوشمند ظهور پیدا کرده است. پارامترهای یک سیستم سنسور هوشمند بطور خلاصه بصورت زیر تعریف می شود:
    هماهنگی و سازش پذیری با محیط، پردازش اطلاعات رسیده از محیط، ارتباط بین اجزای سیستم و سنسورها، مجتمع سازی قابلیت های این سیستم ها در سطح یک تراشه، ارزیابی و صحت اطلاعات رسیده، و در نهایت ترکیب اطلاعات و تصمیم گیری .

      دانلود فایل مقاله
     

    تعداد بازدید: 1779
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر